X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
خبر.متن های عاشقانه.شعر.داستان های اجتماعی.آموزشی.بحث های روانشناسی.مشکلات و آسیب های اجتماعی.حرف های شنیدنی
جمعه 13 دی 1387
دنیای عجیب آدم ها

 شخصی به همسرش می گو ید :
من عاشق تو هستم و بدون تو نمی توانم زندگی کنم
اما این عشق نیست ‘ گرسنگی است
شما نمی توانید در آن واحد هم کسی را دوست بدارید و هم بی تابانه نیاز مندش باشید.
عاشق واقعی کسی است که معشوق خود را آزاد می گذارد تا خودش باشد
در عشق اجباری نیست
عشق یعنی امکان انتخاب به معشوق دادن
برای آنکه کسی یا چیزی را به دست آوری
رهایش کن!

عشق و دوست داشتن چه فرقی باهم دارند و کدامیک بهتر است؟  

فرق عمده ی عشق با دوست داشتن آن است که عشق غیر منطقی و سرخود است، اما دوستی، در مرور زمان و پس از مراحل آشنایی با یکدیگر بوجود می آید. عشق می تواند در یک لحظه بوجود آید و به همین دلیل بعضی ها سعی دارند که آن را کنترل کنند و یا از آن دوری کنند. اما هیچ کس نمی تواند از دردی که عشق با خود بهمراه دارد دوری کند. داستان لیلی و مجنون از بهترین مثالها است. عظمت عشق، می سوزاند، کور می کند، دیوانه می کند، جدایی را خنثی می کند، انسان را کامل می کند و نی را به صدا در می آورد:

آتش عشق است کاندر نی فتاد
جوشش عشق است کاندر می فتاد
جسم خاک از عشق بر افلاک شد
کوه در رقص آمد و چالاک شد (مولوی)

دوستی، ساختمانی است که باید آن را ساخت تا بتوان به آن تکیه داشت. دوستی و دوست داشتن در عمل خود را نشان می دهند. به همین دلیل عشق بیشتر به قلب انسان و دوستی به مغز انسان وابسته است.

در زبان عامیانه عشق را بصورت همان نیمه ی از دست رفته توصیف می کنیم. دوست داشتن از شیفتگیِ کمتری برخوردار است و در تفکر مردها بیشتر با فهم همان واژه ی "رفیق" توصیف می شود.

اگر لحضه ای انسان را تنها با تمایلات حیوانی اش بنگریم، عشق همان رسیدن به همخوابی با فرد یا زوج دیگری است. در زندگی زناشویی انسان و در مرور زمان این عشق که کم کم به دوستی تبدیل می شود با تمایل کمتر همبستر شدن با یکدیگر همراه است اما در جامعه های فرهنگی این مسئله را بدین صورت بزبان نمی آوریم.

گذشته از تمایلات حیوانی و در نگهداری از بار خانوادگی و عاطفی، عشق و دوستی در هم می آمیزند و در یکدیگر ریشه می دوانند. در این میان انسان تمایلات خود را سرکوب می کند تا اجتماع موجب به بی بندوباری نشود! برای مثال، مسئله ی "تک همسری" در جوامع مدرن یکی از مشکلات عمده ای است که انسان با آن می جنگد تا بتواند گرایش های خود را کنترل کند.

دوست داشتن و عشق در تمامی طول زندگی انسان بصورت های متفاوت فهمیده می شود. در جامعه ی خودمان جهان بینی جوانان و والدین در این خصوص با کشمکش های سختی روبرو است که درک کردن آنها کار هر کسی نیست...  عشق است همه، دوست داشتن است و اما دوست داشتن عشق نیست

تعداد افراد آنلاین در وبلاگ :

Number of online users in last 3 minutes