X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
خبر.متن های عاشقانه.شعر.داستان های اجتماعی.آموزشی.بحث های روانشناسی.مشکلات و آسیب های اجتماعی.حرف های شنیدنی
دوشنبه 4 مهر 1384
مشکلات و ازدواج
سلام خدمت دوستان گلم . حالتون خوبه ؟ چطورید ؟‌ امیدوارم متن هایی که من برای شما می نویسم رو دوست داشته باشید و به دردتون بخوره . امروز می خوام درباره ازدواج بگم . چیزی که هر روز داره کمتر میشه و شایدم روزی برسه که دیگه کسی ازدواج نکنه . این مشکل میتونه به خاطر چند دلیل باشه . شاید نداشتن کار و پول و شایدم ترس از بیکاری و اجاره نشینی و غیره .. به هر حال ازدواج تو جامعه ما با مشکلاتی روبه رو شده که جوون وقتی می خواد به ازدواج فکر کنه خود به خود از اون فکر صرف نظر می کنه .. به نظر من فقط مشکل اقتصادیه که باعث شده که درصد ازدواج ها کم و درصد طلاق ها زیاد بشه . شما هم اگه نظری دارید حتما بگید  . این مشکل هم از یه کارشناس پرسیدن که من برای شما می نویسمش . نظر یادتون نره لطفا 

ازدواج و مشکلات مربوط به آن :

شرایط موجود از جمله افزایش هزینه‌های زندگی،‌ عدم امنیت شغلی و افزایش نرخ بیکاری، امکان ایجاد یک زندگی مستقل را دشوار ساخته است. آمارهای پایین ثبت ازدواج هم بیانگر بی‌انگیزگی جوانان نسبت به مساله ازدواج است.

سعید مدنی، جامعه شناس و پژوهشگر مسایل اجتماعی با بیان این مطلب گفت: مطالعات نشان می‌دهد که دو گروه سنی، یکی خانواده‌هایی که زوج‌های جوان تشکیل داده‌اند و دیگر خانواده‌هایی که زوج سالمند هستند، بیشتر احتمال بودن در شرایط فقر را دارند که این نشانگر عدم امنیت شغلی است.
البته در مورد سالمندان در همه کشورها چنین است اما در مورد گروه سنی جوان، این وضعیت در کشور ایران به مراتب شدیدتر است. در واقع باید گفت: اقتصاد کشور اجازه و امکان شکل گیری زندگی مشترک و مستقل را دشوار کرده است.
وی ادامه داد: اگر از جهت اجتماعی این موضوع را بررسی کنیم باید گفت: عرف‌ها و نرم‌های گذشته راجع به ازدواج تغییرات مهم و اساسی کرده است. قبلا ضرورت ازدواج یک الزام بود و عدم آن یک نقطه ضعف به حساب می‌آمد امروزه این هنجار مورد سوال قرار گرفته و قدرت هنجارسازی را از دست داده و نوعی همسان سازی و یکسان سازی در گروه‌های جوان موجب شده رعایت ارزش‌ها و هنجارهای جدید بیشتر از ارزش‌های قدیم مورد توجه جوانان قرار گیرند. در گروه‌های سنی جوان، اختیار تاهل و ایجاد یک زندگی مشترک از برنامه‌های در اولویت محسوب نمی‌شود. این حاصل تغییرات ارزشی نسل‌هاست. پس می‌توان نتیجه گرفت یکی از آثار شکاف نسل‌ها همین بی‌انگیزگی جوانان برای ازدواج است.
مدنی تصریح کرد: از سوی دیگر مجموعه شرایط کشور ما موجب شده که مهارت برقراری ارتباط سالم و یا مهارت‌های زندگی در گروه‌های سنی جوانان کاهش پیدا کند. از یک سو، آموزش‌های ناقص یا حتی نادرست در سنین نوجوانی از طریق آموزش و پرورش یا خانواده‌ها موجب شده الگوهای صحیحی از روابط دو جنس مخالف در جوانان در ذهن آنان به وجود نیاید و از سوی دیگر پیچیدگی‌ها و دشواری‌های زندگی در ایران امکان برخورداری از مهارت‌های زندگی قابل قبول را دشوار ساخته بنابراین جوانان الگوهای رفتاری برای سامان دادن به یک رابطه معقول و منطقی با جنس مخالف را ندارند و ترجیح می‌دهند با اشکالی خارج از عرف و هنجار مشکلاتشان را حل کنند. این ویژگی مشکلات وضعیت موجود را تشدید کرده و زمینه کاهش تمایل جوانان برای ازدواج را فراهم کرده است.
مساله دیگری که در این زمینه قابل بررسی است، بی‌برنامگی و سردرگمی خود جوانان در زندگی است و متاسفانه جوانان ما خود نمی‌دانند که در زندگی به دنبال چه می‌گردند و چه هدفی را دنبال می‌کنند.
دکتر بهروز بی‌رشک، روان شناس در این خصوص می‌گوید: در خصوص بی‌انگیزگی جوانان در ازدواج شاید عوامل متعددی بتواند مطرح باشد. تا حدودی بی‌برنامگی خود جوانان، توقعات و انتظارات افراد که مسلما با روحیه آنها رابطه مستقیم دارد. عده‌ای انگیزه را از دست داد‌ه‌اند چون امیدی نمی‌بینند که با احساس مسوولیتی که در خود سراغ دارند بتوانند از عهده ازدواج و مخارج و مسوولیت‌های زندگی مشترک برآیند. در خصوص دختران هم باید گفت: در شرایط حاضر دیدگاه‌های دختران تغییر کرده و توقعاتشان بالا رفته و انتظاراتی دیگر از ازدواج و همسر و زندگی مشترک دارند.
وی در خصوص خانواده ها و کمک‌هایی که می‌توانند به جوانان بکنند افزود: قشر تحصیلکرده انتظار دارند که شناخت بیشتری از همسر ‌آینده‌شان داشته باشند و وظیفه خانواده‌ها این است که شرایط و موقعیت‌هایی را برای به وجود آمدن این شناخت فراهم آورند و نباید کاری کنند که افراد بخواهند به طور پنهانی با هم ‌آشنا شوند چون ممکن است در سن احساس بوده و کاملا از روی احساس تصمیم بگیرند. ضمنا خانواده‌ها از لحاظ همفکری و امکان شناخت برای جوانان کمک بزرگی می‌توانند به آنان بکنند. همچنین کلاس‌ها و جلسات بحث و بررسی در مورد ازدواج باید برای جوانان تشکیل شود تا آگاه شوند و بتوانند سوالاتشان را مطرح  کرده و پاسخ بگیرند.
سعیدمدنی، جامعه شناس، در خصوص راهکارهای حل این مشکل گفت: در بحث راهکارها و راه‌حل‌ها، از یک سو مساله با ساختارهای موجود و عملکرد دستگاه‌های اقتصادی ـ اجتماعی ارتباط دارد.
اگر دولت و دست‌اندرکاران سیاست‌های اقتصادی ـ اجتماعی نتوانند بحران‌های کلان جامعه ایران مثل رشد پایین نرخ سرمایه‌گذاری، افزایش نرخ بیکاری و گسترش و افزایش کمی گروه‌های فقیر را کنترل و حل کنند و توانایی ایجاد زمینه‌های لازم برای یک رفاه نسبی در جامعه را نداشته باشند و به عبارت کاملتر نتوانند امنیت انسانی را برای گروه‌های سنی جوان ایجاد کنند، برنامه‌هایی مثل ایجاد تسهیلات برای برگزاری مراسم ازدواج بی‌فایده و حتی مضر خواهد بود و آثار منفی و سوئی به دنبال خواهد داشت.
وی ادامه داد: در واقع یک ساختار معیوب، راه حل‌هایی مانند دادن وام ازدواج، دادن لباس عروس یا حتی برخی کمک‌های جزئی دیگر، تنها راه حل موقتی مساله است که می‌تواند در نهایت نهاد خانواده را تهدید کند.
در یک ساختار اقتصادی ناکارآمد، حل مسایل از طریق راهکارهای موقتی نه تنها نتیجه مثبت ندارد بلکه به نابسامانی کمک می‌کند. اگر ما نتوانیم مسایل جوانان که در صدر ‌آن امنیت انسانی شامل امنیت شغلی و حرفه‌ای، امنیت تغذیه، امنیت سیاسی، امنیت فکری ـ عقیدتی و … را حل و فصل کنیم، هر گونه مداخله‌ای برای ایجاد تسهیلات ازدواج منجر به تشکیل خانواده‌هایی خواهد شد که به سرعت مضمحل می‌شوند و فشارهای بعد از شروع زندگی مشترک مثل فقر و بیکاری زوج جوان را متمایل به طلاق و جدایی می‌نماید. فراموش نکنید که علاوه بر افزایش سن ازدواج در ایران، نرخ طلاق نیز رشد قابل توجهی داشته است. این شرایط راه را بر هر گونه ساده انگاری در حل مساله ازدواج می‌بندد.


تعداد افراد آنلاین در وبلاگ :

Number of online users in last 3 minutes