X
تبلیغات
رایتل
خبر.متن های عاشقانه.شعر.داستان های اجتماعی.آموزشی.بحث های روانشناسی.مشکلات و آسیب های اجتماعی.حرف های شنیدنی
شنبه 5 دی 1383
ایدز ( ۲)

در سال 1981 هشت مورد وخیم از ابتلا به بیماری "کاپوسی سارکوما"، یکی از انواع خوش خیم تر سرطان که معمولا در میان افراد سالمند شایع است، در میان مردان نیویورک گزارش شد.با این که در آن زمان عامل شیوع ناگهانی این دو بیماری مشخص نشده بود، اما معمولا از این دو واقعه پزشکی به عنوان آغاز ایدز یاد می کنند.در طی یک سال این بیماری بدون نام، گسترش زیادی داشت تا سرانجام در 1982 آن را ایدز (Aquired Immune Deficiency Syndrome) نامیدند.به مرور شمار بیشتری متوجه این بیماری جدید شدند چون گروه های گسترده تری از مردم را مبتلا می کرد.بیماران هموفیل و معتادان تزریقی با علائمی مشابه ایدز به پزشک مراجعه می کردند همزمان با ظهور ایدز در آمریکا، در آن سوی اقیانوس آتلانتیک پزشکان در فقیرترین قاره جهان آفریقا، متوجه شیوع یک پدیده جدید بهداشتی شدنداین بیماری که در زبان محلی "اسلیم" (SLIM) - مرگ در اثر تحلیل تدریجی بدن - نام گرفته بود، در آفریقا به معضلی عمیق تبدیل می شد..در وهله اول پزشکان دلیلی نمی دیدند که ایدز، بیماری شایع در میان آمریکا ثروتمند، را با اسلیم مرتبط بداننداما تحقیقات بعدی و شیوع علائمی مشابه در میان زنان نشان داد که هر دوی این بیماری ها یکی بوده و همان ایدز است.در هیاهویی از جنجالها و ابهامات گسترده درباره این بیماری کشنده جدید، تلاشها برای تشخیص علت بروز ایدز و نحوه انتقال آن، با شتابی بی سابقه آغاز شد..در سال 1984 یک گروه محقق آمریکایی به ریاست "رابرت گالو" اعلام کرد که آنها عامل بیماری ایدز را کشف کرده اند، یعنی همان ویروسی که ما آن را حالا اچ آی وی می خوانیم البته این ادعا با اعتراض "لوک مونتنیر" و گروه محققان فرانسوی او، که ماه ها قبل این ویروس را شناسایی کرده بودند، روبرو شد.در بحبوحه این جنجالها محققان برای پیدا کردن درمان ایدز بسیج شدند: جستجویی که هنوز هم ادامه داردآزمایش های خون نشان داد که ویروس اچ آی وی سراسر جهان را در پنجه مهلک خود گرفته و در مدت زمانی کم به تمام قاره ها گسترش یافته استلاش ها برای درک این ویروس به موضوعی بسیار اضطراری تبدیل شد. این که از کجا آمده و چرا در قرن بیستم هم زمان در دو نقطه ظهور کرده بود .

روش مبارزه با این بیماری:

حدود نیمى از جمعیت جهان کمتر از 25 سال سن دارد و در این میان نزدیک به 1 میلیارد نفر بین 10 تا 15 ساله هستند. درکشور خودمان، که مقام دوم جمعیت جوان دنیا را در اختیار دارد، حدود 22 میلیون جوان بین 15 تا 19 ساله زندگی می‌کنند. با توجه به این آمار که روزانه بیش از 6 هزار نفر در جهان به بیمارى ایدز مبتلا مى شوند که نیمى از آنان ( 3 هزارنفر) 15 تا 24 ساله هستند ،ضرورت قرار گرفتن جوانان در کانون توجه بسیج همگانى در برابر ایدز به خوبى احساس مى شود.

نکات مثبت در مورد جوانان

·      آموزش پذیرى و قدرت یادگیرى جوانان زیاد است و در صورت دسترسى به موقع به اطلاعات مناسب، خطر ابتلاى آنان به ایدز (و دیگر بیمار‌ى هاى همه‌گیر) تا حدِ زیادى کاهش مى یابد.

·      شکل دادن الگوهاى سالم از آغاز دورانِ نوجوانى بسیار آسان تر از تغییر دادن الگوهاى رفتارى مخاطره آمیزى است که پیش از این شکل گرفته است.

·      مسایل پیرامون ایدز، در بطن عملکردها و باورهاى اجتماعى و فرهنگى نهفته است که بسیارى از آن‌ها درونى ، شخصى ، خصوصى است و تنها جوانان ظرفیت پذیرش تغییر در آن‌ها را دارند.

توجه داشته باشید : پیشگیری بهتر از درمان است 

تعداد افراد آنلاین در وبلاگ :

Number of online users in last 3 minutes