X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
خبر.متن های عاشقانه.شعر.داستان های اجتماعی.آموزشی.بحث های روانشناسی.مشکلات و آسیب های اجتماعی.حرف های شنیدنی
دوشنبه 13 بهمن 1382
روانشناسی
 

پنج پیشنهاد برای یک تصویر ذهنی بهتر از خویشتن

مورد اول: دست از مقایسه ی خود با دیگران بردارید

می پرسید چرا ؟ زیرا نباید این کار را بکنید .زیرا شما منحصر به فرد هستید . اولین و آخرین در نوع خود . هیچکس دیگری در این جهان کاملا شبیه شما نیست و نبوده و نخواهد بود . خیلی ها ممکن است که زیباتر بلندتر و خوش اندام تر و باهوش تر باشند اما هیچکس ومطلقا هیچکس نیست که بتواند در شما بودن بهتر از شما باشد .شکسپیرمی نویسد : تمام جهان یک صحنه نمایش است و تمام انسانها بازیگران آن . اجازه ندهید که محرومیتهای شما مانع استفاده از نعمتهایتان شوند .. خیلی ها ممکن است در بسیاری از زمینه ها بهتر از ما باشند اما این نباید باعث شود که ما احساس ناکامی و افسردگی کنیم بلکه باید بیاموزیم که اگر آنها توانستند موفق شوند پس ما هم می توانیم . این سخن ارزشمند نیوتن را همیشه به خاطر داشته باشید :دیدن افقهای دور دست جز با ایستادن بر شانه های بزرگان برایم میسر نشد .

مورد دوم :سعی نکنید همه را راضی نگه دارید

وقتی سعی می کنیم همه را از خود راضی نگه داریم در واقع محتاجیم که مورد تایید آنها قرار بگیریم و این به خاطر آن است که هنوز مورد تایید خودمان قرار نگرفته ایم راضی نگه داشتن همه آدمها غیر ممکن است . عزت نفس را نمی توان از دیگران بدست آورد .بیل کازبی یکی از کمدین های معروف در این باره می گوید : تلاش برای خشنود سازی همه ی آدمها کلید همه شکست هاست.

مورد سوم : دست از ملامت دیگران بردارید

ما برای موجه کردن عذر ها و توجیه کاستی هایمان دیگران را مورد سرزنش قرار می دهیم ولی باید توجه داشت که سرزنش کردن دیگران همیشه یکی از بزرگترین بهانه ها برای شانه خالی کردن از زیر بار مسولیت است .کارل راجرز یکی از نامیترین روانشناسان قرن بیستم می گوید : تمام عصبیتها و عیبجویی ها و نق زدن ها و حسادت ها ی ما صرفا بخاطر آن است که سعی در سرزنش دیگران داریم .

مورد چهارم : مسولیت زندگی خود را به گردن بگیرید

ابی هنری دوتوویل در بیانی برانگیزنده می گوید : تمام هوش و فراست و تجربه خود را برای اداره زندگی خود بکار بگیرید و تمام محبتی را که انتظار می کشیدید صرف مهربان بودن کنید .

مورد پنجم : با خود منطقی باشید

هیچ چیزی به خودی خود خوب یا بد نیست . خوبی و بدی زاییده ی تفکر ماست ....

رهنمود های عملی برای رسیدن به اهداف

مورد اول : اهداف خود را روی کاغذ بیاورید

مورد دوم : هدف های خود را در قالب جملات مثبت بگنجانید

مورد سوم : برای هدف های خود ارزش قایل شوید

مورد چهارم : هدف های واقع بینانه داشته باشید

مورد پنجم : اهداف خود را تصریح کنید

مورد ششم : استراتژی خود را مشخص کنید

می توان مسأله کلی تنظیم اهداف را در قالب سه سوال ساده مطرح کرد .

1: در حال حاضر در کجا قرار گرفته ام

2 : می خواهم به کجا بروم

3 : و برای رسیدن به آن جا چه کارهایی باید انجام دهم

پروردگارا به من آرامشی عطا کن تا واقعیتهای غیر قابل تغییر را بپذیرم وشهامتی عطا کن برای تغییر دادن آنچه در توان من است و ذکاوتی برای تشخیص این دو از یکدیگر

این مطالبی که خواندید الهام گرفته از کتاب زندگی کنیک یا فقط زنده باشیم نوشته هایدن سارجنت به ترجمه وحید افضلی راد بود .. امیدوارم از این مطلب هم لذت برده باشید

.برای تبادل لینک با ایمیل من ارتباط بر قرار کنید

تعداد افراد آنلاین در وبلاگ :

Number of online users in last 3 minutes